2013 German sieger show results working class females

Please keep mind that even though I have the VA results in a particular order that the new rules at the German sieger show at least for this year is that there is no 1st or 2nd or 3rd place etc in the VA portion of the results but all VA placements are equal winners.

Thereafter the V results are placed in the order they finished so V1 would mean that particular dog placed 1st in the V ratings and the V2 dog placed 2nd in the V ratings etc…..below are the results of the female working class. More to be posted soon from the other classes.

VA 2006 Lara von Regina Pacis Uwe Sprenger Netphen D

german sieger show

Lara von Regina Pacis

VA 2020 Chira del Frutteto Ambrogio Verpelli Cernusco Lombardone (LC) I

VA 2079 Rustol’s Xhena Xellent Klaus Sievers Denkendorf-Dörndorf D

sieger show world

Rustol’s Xhena Xellent

VA 2084 Oililly von der Piste Trophe Beate Ellinger Wiesloch D

VA 2095 Quenna von Regina Pacis Uday Jani Südlohn D

VA 2103 Rauba v. Ropal Luciano Musolino Cittiglio (VA) I

VA 2140 Daisy von Melanchthon Harald Hohmann Knittlingen D

VA 2147 Lee vom Frankengold Yukio Hasebe Shibuya-ku, Tokyo JP

VA 2214 Faya vom Adelschlag Klaus Sievers Denkendorf-Dörndorf D

world sieger show

Faya vom Adelschlag

VA 2219 Nani vom Wiedeck Carsten Hönig Vallendar D

VA 2234 Zambia degli Achei Peter Send Viernheim D

VA 2236 Georgia du Val D’Anzin Luco Destercq Peronnes lez Binch B

VA 2237 Queen vom Kapellenberg Johann Koller Wernberg A

VA 2260 Yakimo vom Feuermelder Horst-Peter Tacke Salzkotten D

german sieger show

Yakimo vom Feuermelder

 

V 1 2230 Zara vom Pendler Wolfgang Meinen Südbrookmerland D

V 2 2232 Aschera von Athaba Thorsten Helmer Herford D

V 3 2231 Coco vom Polarstern Helen Geisen Mülheim-Kärlich D

V 4 2022 Ayda vom Roten Feldweg Claudia Pape Hesseneck D

V 5 2035 Gicy du Val D’Anzin Eric Trentenaere Fontenay St. Pere F

V 6 2210 Georgina aus der Brunnenstraße Sven Dittrich Frankenthal D

V 7 2170 Eyla vom Winnloh Leo Behrens Wardenburg D

V 8 2252 Bella del Vento Margio George Giannoulis Agios Stefanos GR

V 9 2044 Rania de Villalazan Ignacio Blat Mas Grinon (Madrid) E

V 10 2190 Ronja vom Schloß Rügland Ingolf Röschmann Visbek D

V 11 2001 Chiwa vom Haus Iskander Ralf Lang Beverungen D

V 12 2119 Ella vom Holtkämper Tor Anke Kilian Oldenburg D

V 13 2008 Darling von Godalis Angelika Kötters Oeding D

V 14 2131 Life von Pallas Athene Yannick Maibüchen Kürten D

V 15 2113 Afra del Seprio Enzo Boccalatte Biellese (BI) I

V 16 2247 Emka du Pavillon Chinois Jean Luc Guillot Notre-Dame-de-Boisset F

V 17 2036 Flora du Val D’Anzin Eric Trentenaere Fontenay St. Pere F

V 18 2146 Fiby Leithawald Hungary Erich Ehrenhofer Wöllersdorf A

V 19 2132 Joanna von der Grafenburg (Ost) Corinna Bähr Rehfelde D

V 20 2024 Ossye vom Haus Zieglmayer Hans-Peter Rieker Aichelberg D

V 21 2011 Marla von der Zenteiche Christoph Ludwig Gemmerich D

V 22 2189 Milla vom Kuckucksland Ottmar Grünewald Neu-Isenburg D

V 23 2063 Ghana vom Externstein Andreas Bökamp Schloß Holte-Stukenbrock D

V 24 2097 Ziki del Seprio Hans-Peter Rieker Aichelberg D

V 25 2241 Cyndy v. Gafieger Hof Marc van Hout Brecht B

V 26 2192 Quadriga vom Frankengold der Hsieh Ming Ho-Mei Chang-Hwa TW

V 27 2032 Deemoy du Val D’Anzin Eric Trentenaere Fontenay St. Pere F

V 28 2257 Ulzana vom Heinrichplatz Budiman Salihin Wetter D

V 29 2080 Ira della Val Sangro Pasquale Chicchirichi Poggio Morello (TE) I

V 30 2061 Haifa vom Fichtenschlag Abraham Gavril Ioan Montichiari (BS) I

V 31 2021 Emilia vom Fichtenschlag Marco Oßmann Weißenbrunn D

V 32 2199 Tatu vom Messina Torsten Kopp Vietlübbe D

V 33 2041 Wieke vom Heralmaborg Albert H. Veenstra Rhede D

V 34 2180 Zeta von Rapicar Mandy Menzel Erlensee D

V 35 2215 Nathalie vom Akrobat Birgit Greiner Friesenheim-Schuttern D

V 36 2145 Natascha von der Grafenburg (Ost) Corinna Bähr Rehfelde D

V 37 2071 Iris vom Badsee Renate Straub Bad Boll D

V 38 2218 Quarta z Lipe Moravia Lars Bernlöhr Rosengarten D

V 39 2050 Laura vom Demenhof Johann Eglseder Ortenburg D

V 40 2027 Vesta v. Nummer-Eins Marco Saccoccio Mono Mills, ON L7K 0A1 CA

V 41 2130 Wanda vom Messina Rainer Kopp Greven D

V 42 2058 Rania di Casa Beggiato Stefano Beggiato Monza (MB) I

V 43 2038 Xyra vom Drei Birkenzwinger Hans Karl St. Ingbert D

V 44 2204 Kim von der Rodbaude Ralf Wille Auerstedt D

V 45 2062 Niwa aus Wattenscheid Waldemar Köber jr. Bochum D

V 46 2141 Atea vom Haus an der Schiene Georg Schmitz Viernheim D

V 47 2060 Amalie vom Holtkämper Hof Elisabeth Misselhorn Harsewinkel D

V 48 2239 Kalea du Parc à Mitrailles Luco Destercq Peronnes lez Binch B

V 49 2203 Shannon von Wilhendorf John E. Henkel New Milford, US

V 50 2068 Team Marlboro Freya Palle Winther Christensen Holstebro DK

V 51 2111 Emi del Seprio Tiziana Pigato Bregnano (CO) I

V 52 2246 Golda du Naphil Jean Jacques Guedj Damartin en Goele F

V 53 2157 Mira von Stadt Spenge William James Dyer, Indiana US

V 54 2030 Zina vom Thüringer-Weg Carsten Erdmann Schwanewede D

V 55 2171 Ossi vom Hermannstal Wolfgang Huppert Teistungen D

V 56 2173 Fedra von Arlett Margit van Dorssen Köln D

V 57 2124 Yuma von der Werther-Mühle Arthur Raab Bocholt D

V 58 2052 Jette von Rapicar Sylvia Seichter Porschendorf D

V 59 2078 Lara von Arlett Margit van Dorssen Köln D

V 60 2070 Ina vom Wiener Weg Rüdiger Merkel Hochheim D

V 61 2105 Ugana vom Wolfsbruch Johan Emile Bausch Leimen D

V 62 2201 Bea von den Pharaonen Anita Finkenauer Wahlheim D

V 63 2057 Dufte vom Lamorak Silke Bretschneider Steckby D

V 64 2072 Ginie von der Sudheimer Linde Ingrid Budde Brakel D

V 65 2178 Carma z Krywlan Ryszard Gesinowski Bialystok PL

V 66 2224 Fleurin v.d. Zomerdijkslanden Janny Krabbe-Ijzerman Zwartsluis NL

V 67 2238 Ema Black Lehmburg Daiga Krumina Kekava LV

V 68 2177 Brixi del Seprio Nicole Niatti Carnago (VA) I

V 69 2254 Naila vom Lastal S.R. Dev Petaling Jaya, Selangor MY

V 70 2015 Alma dei Colli Storici Mario Ricciardi Capua (CE) I

V 71 2158 Xen dei Monti della Laga Mauro Di Festa Giulianova Lido (TE) I

V 72 2175 Jessy vom Winnloh Anton Tepling Recklinghausen D

V 73 2256 Boogie v. Webachtal Stefano Galastri Montelupo Fiorentino (FI) I

V 74 2059 Gayville’s Kora David Hall Newcastle upon tyne NE15 7HB GB

V 75 2047 Daffy von der Dänischen Wieck Klaus Schult Kemnitz D

V 76 2186 Xandra de Coroninas Sylvia Metzger Estepona (Malaga) E

V 77 2066 Team Marlboro Kobra Kristensen Henrik Auning DK

V 78 2089 Alessa vom Horneburgerland Melanie Dunker Recklinghausen D

V 79 2197 Melly vom Steffen Haus Peter Beck Eckartsberga D

V 80 2167 Trude vom Tal der Quellen Steffen Niedack Treuenbrietzen D

V 81 2155 Hara di Chiaromantello Sabrina Bottigelli Busto Arsizio (VA) I

V 82 2093 Paula vom Team Radsieksbeeke Sonja Thielsch Kalletal D

V 83 2152 Dana di Valguarnera Mirko Kadach Treuenbrietzen D

V 84 2074 Capri von Arlett Margit van Dorssen Köln D

V 85 2195 Orna aus Wattenscheid Waldemar Köber jr. Bochum D

V 86 2014 Gracia von Bad-Boll Hans-Peter Rieker Aichelberg D

V 87 2235 Ika v. Asics Delfo Marchetti Castelnuovo Berardenga (SI) I

V 88 2013 Cimba von Haus Gerstenberg Cornelia Wellnitz Wismar D

V 89 2149 Garodkin Jenny Asa Garodkin Praestö DK

V 90 2213 Duchess von Beluga Manuela Müller Ginsheim-Gustavsburg D

V 91 2067 Tinka von der Waterkant Yuliya Matvyeyeva Locust Grove US

V 92 2116 Goda von Bad-Boll Sigrid Hepp Ertingen D

V 93 2056 Millie vom Suentelstein Hinrich Müller Bad Essen D

V 94 2107 Henni von der Brossmerhöhe Andreas Schwörer Kenzingen-Nordweil D

V 95 2150 Garodkin Kvinde Min Asa Garodkin Praestö DK

V 96 2028 Zsa-Zsa von der Liebeswarte Heinz Späth Neu-Ulm D

V 97 2125 ZZ-Top Asarko Lordana Grzegorz Okrasa Kalisz PL

V 98 2045 Hera vom Rhein-Mosel-Ufer Gert Hoffmann Plaidt D

V 99 2055 Vee zur Vosskuhle Thomas Jankowski Bochum D

V 100 2091 Käthe von WeCo Cornelia Fuchs-Blüml Neunkirchen D

V 101 2053 Daffy du Lamentin Dominique Blayer Pertuis F

V 102 2188 Maya dei Monti della Laga Mauro Di Festa Giulianova Lido (TE) I

V 103 2153 Jane dei Monti della Laga Giovanni Di Fabio L’Aquila I

V 104 2101 Feine vom Haus Dexel Irma A.M. Damhuis Enschede NL

V 105 2217 Urmel vom Ganzkower Schloß Uwe Seemann Ganzkow D

V 106 2019 Uzuri vom Hochheimer Stein Susanne Rubbel Wiesbaden D

V 107 2176 Mascha von Honduras Petra Schilinski Petershagen D

V 108 2016 Evita von der Burg Balduin Eva Hallaschka Balduinstein D

V 109 2198 Lara von Büren Karl-Heinz Eul Sigmaringen D

V 110 2092 Yari von der Emsaue Herbert Darming Rietberg D

V 111 2031 Paola von der Plassenburg Horst Kaim Pressig D

V 112 2002 Isabelle von Blue-Rose Mandy Mayer Waldbrunn-Hausen D

V 113 2154 Zoe dell Alpe Adria Martina Vidulich Trieste I

V 114 2183 Quinnie von Jagenstadt Lena Pichler Bjerre Boeslunde DK

V 115 2112 Anastasia von den Nieplitzwiesen Sabine Schan Potsdam D

V 116 2129 Zaghy von der Lackiererei Anne Pufahl Frohburg OT Greifenhain D

SG 1 2164 Inka vom Riederloh Josef Ecker Pulheim D

SG 2 2191 Nikita vom Muldenschlößchen Andreas Poch Rochlitz D

SG 3 2165 Zitta von der Dreikönigengruft Josef Ecker Pulheim D

SG 4 2040 Buffy vom Spektefeld Jürgen Maibüchen Köln D

U 2094 Diva di Casa Rosy Alessandro Carinelli Bastia Umbra (PG) I

EZ 2012 Pischa von der Wilhelmswarte Marco Saccoccio Mono Mills, ON L7K 0A1 CA

EZ 2023 Milly Villa dei Cedri Fabrizio Bianco Carmiano (LE) I

EZ 2076 Ibizi von Arlett Margit van Dorssen Köln D

EZ 2087 Miami von der Ernetranch Klaus Kubczak Lahr D

EZ 2115 Wallie von der Dunieschenke Roland Pankratz Herrischried D

EZ 2118 Nelli vom Zellergrund Lutz Wischalla Wimmelburg D

EZ 2121 Calea von Veterinaria Dieter Kern Satteldorf D

EZ 2122 Tara vom Gronachtal Dieter Kern Satteldorf D

EZ 2123 Juri vom Schollweiher Liliane Benitz Reichertshofen D

EZ 2168 Fanta du Domaine de Faune Jack Tsai Yorba Linda, US

EZ 2193 Alpha v. Haus Unid Nikolaus Meßler Köln D

EZ 2220 Jill von der Berghofer-Heide Klaus Bürhaus Bochum D

EZ 2249 Zavist Bogov Setti Yulia Ruseeva St. Petersburg RU

T1 2029 Alexis von der Eulengasse Markus Ball Au am Rhein D

T2 2005 De Orse Mak Flai Rozalie Galina Vasilyeva Moskau RU

T2 2049 Brenda vom Trompetersprung Hans-Ludger Göke Brakel-Frohnhausen D

T2 2182 Olympia vom Steffen Haus Brigitte Hönig Vallendar D

T2 2225 Hesther v.d. Zomerdijkslanden Janny Krabbe-Ijzerman Zwartsluis NL

T2 2253 Kiami’s Fiona Lena Pichler Bjerre Boeslunde DK

T3 2033 Fee du Val D’Anzin Eric Trentenaere Fontenay St. Pere F

T3 2048 Yackie vom Holtkämper Hof Jörg Niedergassel Bielefeld D

T3 2082 Miss America de Los Madriles Jorge Gonzalez Carranza Arganda del Rey (Madrid) E

T3 2160 Hera della Val Sangro Adelina Ucci Mozzagrogna (CH) I

T3 2179 Tic-Tac von Fidelius Carsten Hönig Vallendar D

T3 2184 Isa von Rapicar Mandy Menzel Erlensee D

T3 2216 Xara vom Ganzkower Schloß Uwe Seemann Ganzkow D

T3 2221 Flic Flac von Wilhendorf Carsten Hönig Vallendar D

T3 2228 Andi v. Unitedhof Sylvio Grimm Lauter D

T3 2229 Vanta de los Elegidos Nestor Oscar Marquez Maximo Paz RA

T3 2240 Normanners Xambia Pia Bennedbaek Hundested DK

T4 2083 Xena von Nimbus Heinz Friedrichs Kalletal D

DI 2148 Josy Klein-Leithawald Erich Ehrenhofer Wöllersdorf A